Spartiaci

Opis forum

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2008-08-19 12:09:35

Częstogoj

Administrator

Zarejestrowany: 2008-08-18
Posty: 74
Punktów :   

Syssitie

Syssitia, wspólne posiłki Spartiatów. Nie było w nich miejsca na bogactwo, przez co każdy Spartiata mógł czuć się równy. Syssitia w odróżnieniu od sympozjonu obejmowała całą męską społeczność spartańską.
Spartańskie syssitie były ucztami składkowymi. Jeśli spartiata nie był w stanie wywiązac sie z tego obowiązku, tracił prawa obywatelskie.
Składki (wagi są przeliczone na współczesne, należy zaznaczyć znaczny margines błędu):
Mąka jęczmienna: 30,9kg
Wino: 24 litry
Ser: 3,013 litra
Figi: 1,5 litra
Pieniądze: niewielka suma
Syssitie liczyły około 15 członków.
O przyjęciu nowego członka decydowało tajne głosowanie starych, przy czym nawet jeden głos przeciwny oznaczał odrzucenie kandydatury. W czasie oceny każdy członek syssiti wrzucał w milczeniu kawałek chleba do naczynia, które służący niósł na głowie. Ci, którzy głosowali za przyjeciem, wrzucali po prostu trzymany w reku chleb. Pokruszony chleb wrzucali ci zaś, którzy głosowali przeciw. Jesli znaleziono choc jeden pokruszony kawałek, oznaczało to odrzucenie kandydata.
Członkowie syssiti byli w różnym wieku, po to by młodzi stale sie wychowywali pod okiem starszych.
Na syssitie zabierano chłopców. Pełniły one funkce szkół nauczających dobrych obyczajów.
Na syssitiach dyskutowano o sprawach publicznych, zapewne na nich formowały sie postawy polityczne, kształtował sie stosunek Spartiaty do wydarzeń publicznych i ogólnie rzec biorąc kształtowała się opinia publiczna. Syssitie umacniały solidarność wspólnoty.
Syssitie czynne były codziennie, z wyjątkiem dni, na które przypadały święta związane ze składaniem ofiar. Posiłki spozywano wieczorem.
Każdy Spartiata otrzymywał kawał miesa wieprzowego oraz tyle, ile chciał chleba podawanego na specjalnych misach. po tym serwowano ugotowana na tym miesie zupę. Przy każdym uczestniku stało naczynie na wino, napełniane na żądanieW odróżnieniu os sympozjonów Spartanie pili w trakcie a nie po posiłku (oczywiście wino było wymieszane z wodą). Jedli palcami które wycierali sobie o kawałki chleba. A że rzucali je nastepnie psom, owe "serwetki" spartańskie zyskały sobie nazwe kynades.
Likurg stworzył je po to by szybciej były przekazywane rozkazy.


U nas oczywiście w syssitiach mogą brać udział kobiety i nie trzeba codziennie dostarczać porzywienia.
Ideą syssiti jest połączenie graczy będących blisko siebie w grupy by mogli się zgrać, łatwiej plnować wspólne ataki i bronić się.

Każda grupa zakłada swój temat gdzie sobie pisze, możliwe, że władze plemienia właśnie tutaj będą wydawać rozkazy.

Offline

 

#2 2008-08-25 17:41:50

Anetha

Użytkownik

354961
Zarejestrowany: 2008-08-21
Posty: 26
Punktów :   

Re: Syssitie

no fajnie:) Syssitie:) fajnie że porobiłeś grupy tylko powiedz mi w której mam się udzielać bo do żadnej nie moge się dostać:/

Offline

 

#3 2008-08-25 23:18:54

Częstogoj

Administrator

Zarejestrowany: 2008-08-18
Posty: 74
Punktów :   

Re: Syssitie

Hmm... syssytie ruszą w najbliższym czasie, po prostu narazie za bardzo nie mam czasu żeby się tym zająć istworzyc kilka grup użytkowników. Postaram się jak najszybciej to zrobić, dzisiaj zrobiłe dwie, może jutro jeszcze troche.

Staram się was jakoś sensownie pogrupowac, może piscie mi na PW kto chce z kim być w syssyti, wiadomo, że całe K63 będzie w jednej, natomiast całą resztę jakos rozdzielam patrząc kto jest nalbliżej kogo.

Offline

 

#4 2008-08-25 23:25:32

v1l1a1d

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-20
Posty: 17
Punktów :   

Re: Syssitie

no mnie daj do k23

Offline

 

#5 2008-08-26 11:52:17

Roger

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-24
Posty: 26
Punktów :   

Re: Syssitie

mnie tez do 23

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Lewin Brzeski wczasy w Ostrowie materace janpol Kurs windsurfingu Chałupy